
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 46.35 mm |
| Width | 8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 11.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 60 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Housing Color | Black |
| Mating Post Length | 5.21 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Termination Post Length | 2.79 mm |
| Contact Pitch | 2.54 mm |
Stock: 30
Distributors
pcbx
Unit Price$3.49159
Ext.Price$3.49159
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.49159 | $3.49159 |
| 10 | $3.25568 | $32.55680 |
| 25 | $3.03571 | $75.89275 |
| 50 | $2.83060 | $141.53000 |
| 100 | $2.63935 | $263.93500 |
| 300 | $2.46102 | $738.30600 |
| 500 | $2.29474 | $1147.37000 |
| 1000 | $2.13965 | $2139.65000 |
